Контакты
+371 67–29–83–85
+371 26–02–69–58
Rīga, Brīvības iela 106
Mastopātija un ķīniešu medicīna

Sagatavojusi Ilze ZONNE

Rakstos, ka veidoti kopā ar akupunktūras ārstu, klīnikas Ķīniešu medicīna vadītāju Marku Oļeiņiku Mājas lasītāji jau iepazinušies ar tradicionālās ķīniešu medicīnas skatījumu un dažādiem cilvēku veselības aspektiem, slimībām, to diagnostiku un ārstēšanu. Šoreiz būs runa par mastopātiju.

„Mastopātija ir plaši izplatīta slimība, kura galvenokārt skar sievietes pēc 40 gadu vecuma," stāsta M. Oļeiņiks. „Mastopātijas simptomi ir vienkārši – piena dziedzera audos rodas sabiezējumi, kas turklāt ir sāpīgi. Nepatīkamās sajūtas pastiprinās menstruāciju laikā un pēc dažādām stresa situācijām. Mastopātija pieskaitāma labdabīgiem audzējiem, taču zināmos apstākļos veidojumi var malignizēties – pārvērsties ļaundabīgos. Tādēļ savlaicīga mastopātijas diagnostika un ārstēšana vajadzīga ne tikai tāpēc, lai uzlabotu sievietei dzīves kvalitāti, bet arī lai pasargātu no krūts vēža attīstības, kas, kā zināms, var beigties ar nāvi."

 

Rietumu un Austrumu skatījums

„No Rietumu medicīnas viedokļa mastopātijas biežākais cēlonis ir hormonu disbalanss, pie kura var novest gan iekšējās sekrēcijas orgānu, gan nervu sistēmas slimības – depresija, neirozes un tamlīdzīgi, aknu slimības, piena dziedzeru traumas, dažādi kaitīgie ieradumi. Ārstēšana galvenokārt balstīta uz hormonu preparātu lietošanu vai arī tā ir ķirurģiska," skaidro ārsts. „Savukārt ķīniešu medicīnas skatījumā mastopātijas cēlonis ir saistīts ar iekšējo orgānu, piemēram, aknu vai kuņģa, izmaiņām, vai arī ar to, ka vienlaikus organismā ir nepietiekami daudz asiņu un ci enerģijas. Pirmajos piena dziedzeru patoloģijas aprakstos, kas atrodami senajos ķīniešu traktātos, to rašanās tiek saistīta ar kuņģa kanālu, kurš, kā zināms, iet cauri krūts galam un sazarojas dziedzera iekšienē. Ja antipatogēnā enerģija ir vāja, tad ārējie patoloģiskie faktori, tādi kā aukstums – vējš var iekļūt organismā kanāla līmenī, bremzēt tur enerģijas plūsmu un sekas ir asiņu sastrēgums. Citi avoti saista mastopātijas rašanos ar emocionāliem traucējumiem – izteiktu raizēšanos vai aizkaitināmību. Pašreiz tradicionālā ķīniešu medicīna mastopātijas cēloņus iedala vairākās grupās: aknu enerģijas sastrēgums, kas radies aknu hiperaktivitātes rezultātā; gremošanas sistēmas enerģijas deficīts; asiņu deficīts aknās; vienlaicīgs asiņu un enerģijas deficīts visā organismā."

 

Mehānismi un simptomi

* „Aknu enerģijas stāvoklis spēj ietekmēt mezglu veidošanos piena dziedzeros tāpēc, ka aknas, pirmkārt, ir atbildīgas par asins plūsmas vienmērīgumu visā organismā, jo to uzdevums ir uzkrāt asinis, un, otrkārt, aknu kanālam ribstarpās ir atzari, kas iet cauri arī piena dziedzeriem," komentē M. Oļeiņiks. „Ja fonā ir pastāvīgs stress, tas ietekmē aknas, jo izteikta aizkaitināmība un dusmas ir aknu patoloģiskās emocijas. Rezultātā var rasties situācija, kad aknu enerģija, kas ceļas uz augšu, vispirms noved pie enerģijas sastrēguma krūtīs, bet pēc tam arī pie asiņu sastrēguma, kas var būt par pamatu tam, ka sāk veidoties mezgli. Citiem vārdiem sakot – paaugstināta aizkaitināmība, kas ietekmē aknu darbību, ir viens no biežāk sastopamajiem patoloģiskajiem faktoriem, kas izraisa mastopātiju.

* Aknu enerģijas sastrēguma izpausmes pastiprinās pēc emocionālas slodzes, sāpes izstaro uz plecu, padusi, muguru. Tās pavada arī sāpes aiz krūšu kaula, labajā paribē. Var būt arī vēdera pūšanās, kamola sajūta kaklā, menstruālā cikla traucējumi.

* Aknu hiperaktivitātes gadījumā, iztaustot sabiezējumus krūtīs, jūtamas akūtas sāpes un dedzinoša sajūta. Raksturīgs arī sausums un rūgtums mutē, sūdzības par bezmiegu.

* Pastāv piena dziedzeru saikne ar gremošanas sistēmu un par laktāciju atbildīgs aizkuņģa dziedzeris. Ja gremošanas sistēmas aktivitāte ir pazemināta iekšējā enerģijas deficīta vai ārēju faktoru radīta enerģijas sastrēguma dēļ, kā arī tad, ja sieviete ir pastāvīgi noraizējusies, tas bar novest pie mastopātijas. Šajā gadījumā raksturīga aukstuma nepanesība, ēstgribas pasliktināšanās, smaguma sajūta aiz krūšu kaula, ķermeņa masas pieaugums, bālums, tieksme uz ilgstošām neauglīgām pārdomām, bezmiegs.

* Aknu asiņu deficīts izpaužas ar sāpēm labajā paribē, reiboņiem, acu sāpēm, smaguma sajūtu kājās.

* Vispārējais asiņu un enerģijas deficīts izpaužas ar sliktu pašsajūtu un minēto simptomu pastiprināšanos pēc fiziskas slodzes, piedevām raksturīgs mazkustīgums, vājums, emocionāls bezspēks. Var būt trokšņi ausīs un redzes asuma vājināšanās."

 

Diagnostika un ārstēšana

„Ārstēšanas taktika atkarīga no konstatētā sindroma. Adatu terapija, piededzināšana vai izsildīšana, masāža, lāzerterapija, homeopātija – tās ir metodes, kuras mastopātijas ārstēšanā izmanto ķīniešu tradicionālā medicīna. Klīnikā Ķīniešu medicīna izveidota diagnostikas programma, kas balstās uz ķīniešu meridionālās diagnostikas un ultrasonogrāfijas apvienojumu," stāsta M. Oļeiņiks. „Tas ļauj ne tikai noteikt mastopātisko mezglu daudzumu un novietojumu, bet arī tikt skaidrībā par to rašanās cēloņiem. Tādējādi, kombinējot Rietumu medicīnas un tradicionālās ķīniešu medicīnas metodes, radīta alternatīva pieeja mastopātijas ārstēšanai."

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar klīniku Ķīniešu medicīna

Stāstījumā izmantoti materiāli no N.Nikolajeva grāmatas "Клинические лекции"

 
Design by "Indesart"
Latvijas Reitingi