Контакты
+371 67–29–83–85
+371 26–02–69–58
Rīga, Brīvības iela 106
Tradicionālā ķīniešu medicīnā: patiesībā nekā mistiska

Ilze ZONNE

„Neraugoties uz to, ka tradicionālā ķīniešu medicīna jau sen pazīstama Eiropā un daudzi cilvēki ir izmantojuši ķīniešu medicīnas ārstu palīdzību arī Latvijā, joprojām pastāv tendence uzskatīt to par kaut ko mistisku," saka klīnikas „Ķīniešu medicīna" akupunktūras ārsts Marks Oļeiņiks.

Mistikas elements tiek piedēvēts gan pašai ārstēšanai, gan diagnostikai, izmantojot tradicionālās ķīniešu medicīnas metodes. Pacienti uzskata, ka ķīniešu medicīnā galvenais ir zināt maģiskos punktus, kuros atliek tikai „iedurt", lai organisms sāktu reaģēt vēlamajā veidā, un, ja punkts ir atrasts pareizi, tad kaites izzūd. Pacienti bieži tā arī saka: dakter, ieduriet man kaut kur, lai tas pārietu. Tas pats attiecas uz diagnostiku: šķiet, ārsts vienkārši paskatās uz slimnieku, iztausta pulsu, liek parādīt mēli un tūlīt nosaka pareizo diagnozi, nosauc visas slimības, ar kurām šis cilvēks kādreiz ir slimojis, un nav nemaz jāiztaujā par sūdzībām. Kāds pacients atcerējies vectēva – jūrnieka stāstīto, kurš reiz saslimis un nokļuvis pie ķīniešu ārsta Šanhajā. Nezinot viens otra valodu, abi nav varējuši sazināties ar vārdiem, taču ārsts sekmīgi noteicis, kas pacientam par vainu, un to izārstējis. Izklausās patiešām iespaidīgi.

 

Tradīcijas, nevis burvestības

„Mūsdienu modernās izmeklēšanas metodes, lietojot diagnostisko aparatūru, Ķīnā nebija pazīstamas aptuveni līdz 20. gadsimta 60. gadiem," stāsta M. Oļeiņiks. „Vēlāk valsts vadītājs izvirzīja mērķi paņemt visu labāko no Rietumiem, lai pilnveidotu veselības aprūpi. Taču tās izmeklēšanas metodes, kur netiek izmantota aparatūra, Austrumu un Rietumu medicīnā nemaz tik stipri neatšķiras – pacientu izklausa, iztausta, pārbauda pulsu utt. Tomēr atšķiras secība. Rietumu medicīnas ārsts tikšanos ar pacientu sāk ar to, ka jautā, kādas ir sūdzības, bet tradicionālajā ķīniešu medicīnā ar šo jautājumu ārsts vizīti beidz. Vispirms viņš veic apskati, izklausa, iztausta, nonāk pats pie saviem secinājumiem par pacienta stāvokli un tikai pēc tam, ja atzīst par lietderīgu, vaicā, kādas ir sūdzības – tās noder diagnozes apstiprināšanai vai precizēšanai. Mūsu pacients, atnācis pie ārsta, jau domās formulē savas problēmas, jo zina, ka viņu par tām iztaujās; savukārt ķīniešu pacients sagaida, ka ārsts vispirms ķersies pie izmeklēšanas un tikai beigās, ja būs kādas neskaidrības, uzdos jautājumus. Protams, ārsts arī ir cilvēks, un uzklausot pacientu, viņš saņem informāciju, no kuras ietekmējas. Ja cilvēks stāsta, ka viņam sāp galva, tad tas jau orientē izmeklēšanu noteiktā virzienā un organisms netiek skatīts kopumā. Reizēm arī cilvēks pats ir izdomājis sev diagnozi, par pamatu ņemot kaut kur lasīto vai dzirdēto, dažs pat nosauc ļoti specifisku medicīnas terminu, tāpēc ārstam vispirms ir jātiek skaidrībā, vai šo kaiti diagnosticējis kāds viņa kolēģis vai cilvēks to sev piedēvē pats. Tradicionālajā ķīniešu medicīnā tādas problēmas nav. Minēšu dažus piemērus, lai lasītājam kļūtu skaidrāks, kam pievērš uzmanību ķīniešu medicīnas ārsti, izvērtējot pacienta veselību."

 

Apziņas stāvoklis

„Tas ir viens no būtiskiem cilvēka stāvokļa izvērtēšanas kritērijiem," skaidro M. Oļeiņiks, „tādēļ jāpievērš uzmanība, kāda ir cilvēka izturēšanās, cik viņš ir možs vai, tieši otrādi, bremzēts. Apziņas novērtēšanai ir liela prognostiska nozīme kā attiecībā uz visu organismu, tā uz konkrētu orgānu. Piemēram, ja cilvēks ir bremzēts, tad iespējams, ka viņam ir kaut kādas aknu problēmas. Tas nenozīmē, ka saistība ir pilnīgi nepārprotama, tomēr tas ir viens no simptomiem, kurš norāda, ka aknas vajag pārbaudīt. Ja cilvēks ir pārāk uzbudināts, mēdz teikt – žultains, nemierīgs, viegli aizkaitināms, viņam nekas nav labi, tad, iespējams, ir runa par aknu hiperaktivitāti."

 

Ko stāsta seja

„Pastāv arī tāds jēdziens kā sejas viscerotopija – ķīniešu medicīna uzskata, ka jebkādas izmaiņas normālā sejas krāsā, izsitumi un citas parādības dažādos sejas apvidos stāsta par izmaiņām to vai citu orgānu darbībā," turpina ārsts. „Piemēram, piere atspoguļo sirds veselību, plaušu apvidus stāvokli raksturo labais vaigs, vaigukaula apvidus ļauj spriest par to, kādā stāvoklī ir aknas, kreisais vaigs atbilst aizkuņģa dziedzerim, zods – nierēm. Tā kā ikviens orgāns atbilst kādam no pieciem elementiem un arī noteiktai krāsai, tad daudz ko izsaka sejas krāsa. Piemēram, bāla seja, ja āda turklāt ir mikla, spīdīga, liecina par plaušu enerģijas deficītu. Plaušām atbilstošais elements ir metāls. Ja āda ir izteikti bāla, turklāt ar plankumiem, tad runa ir par plaušu hiperaktivitāti, jo sevišķi, ja plankumi redzami sejas ādas apvidū, kurš atbilst plaušām; dažreiz redzams, ka balti plankumi ir uz deguna – tas nozīmē, ka plaušas strādā aktīvāk, nekā vajag. Ja uz bālā fona ir zilganums, tas liecina par asiņu sastrēgumu – asinsrites palēnināšanos un bloķēšanos, visticamāk, tam ir sekundāra izcelsme. Ja āda ir bāla, ar paplašinātiem kapilāriem, tad jādomā, ka cilvēkam varētu būt aknu problēmas, aknu iņ nepietiekamība, varbūt runa jau ir par aknu cirozi. Ja paplašināti kapilāri uz bālas, zilganas ādas ir komatu formā, tad runa var būt par izmaiņām sirds audos un tas jau ir ļoti nopietni."

 

„Lūdzu, parādiet mēli!"

Šāds ārsta lūgums nav nekas neparasts ne Austrumu, ne Rietumu medicīnā. „Mēles apskate ir viens no diagnostikas pamatveidiem ķīniešu tradicionālajā medicīnā," teic M. Oļeiņiks. „Uz mēles sastopami visu enerģijas meridiānu atzari un pēc mēles var spriest, kādā stāvoklī ir plaušas, sirds, aizkuņģa dziedzeris, nieres un aknas – orgāni, kas saskaņā arī ķīniešu medicīnas uzskatu regulē visu organismā notiekošo. Tiek izvērtēta mēles forma un aplikums. Svarīgi ir noteikt mēles lielumu. Normāli attiecība starp mēles biezumu un platumu ir 1:2. Ja ir enerģijas deficīts, mēle „izplūst" – attiecība kļūst 1:3 vai 1:4. Tā ir ļoti izplatīta parādība Latvijā un ziemeļu reģionos vispār. Mūsu platuma grādos cilvēkiem bieži gribas saldumus, un tas nav tāpat vien, tas ir mikrosimptoms, kas var liecināt par gremošanas vājumu. Ja enerģijas deficīts ir izteikts, tad uz mēles var saskatīt zobu iespiedumus, kas rodas, mazinoties tonusam, jo mēle „izplūst", palielinās tās laukums un zobi atstāj iespiedumus. Tas notiek, ja problēma pastāv hroniski, ilgāk par 6 mēnešiem. Pārbauda arī mēles kustīgumu: lūdz pakustināt mēles galiņu uz augšu un uz leju, pa labi un pa kreisi. Ja ir totāls enerģijas deficīts, cilvēks nemaz nespēj mēli pakustināt un otrādi – ja ir hiperaktivitāte, mēle kļūst kā tāda nevadāma nūjiņa. Īpaša nozīme ir mēles viscerotopijai. Mēles priekšējā daļa atbilst organisma augšējam stāvam, tā atspoguļo plaušu un sirds stāvokli. Vidējā mēles daļa raksturo aknas, mēles malas – aizkuņģa dziedzeri, mēles sakne atbilst organisma apakšējam stāvam, nierēm. Mēles aplikumam jābūt plānam, mitram un vienmērīgam, kā arī bezkrāsainam. Tas var mainīties – kļūt biezs, kas liecina par izmaiņām iekšējos orgānos; var kļūt pārāk mitrs; ir gadījumi, kad mēle kļūst sausa vai aplikums pilnīgi izzūd; reizēm mēle sāk atgādināt ģeogrāfijas karti: aplikums vietām ir, vietām nav, un tas liecina par kuņģa darbības problēmām – eiropiešu tradīcijā to sauc par atrofisku gastrītu. Šo uzskaitījumu varētu turpināt un turpināt. Mēle ir gremošanas sistēmas sastāvdaļa, un ir skaidrs, ka mēles stāvoklis atbilst tam, kā darbojas šī sistēma. To nevar izmainīt, mēli tīrot – tam nav jēgas. Jāņem arī vērā, ka mēle var mainīt savu krāsu apēstā ēdiena un citu faktoru ietekmē, piemēram, otrā dienā pēc alkohola lietošanas mēle ir sausa un tas ir normāli. Arī piena dzeršana, smēķēšana, krāsojošu produktu ēšana atstāj savu iespaidu."

 

Diagnoze – ārsta ziņā

M. Oļeiņiks norāda, ka dažādu pazīmju, kas vedina domāt par tām vai citām izmaiņām organismā, ir ļoti daudz. Izvērtēts tiek arī ādas, gļotādu stāvoklis, dažādi izdalījumi, audu stāvoklis, tai skaitā muskuļu tonuss u.c.
Nav slikti, ja cilvēks apskata pats sevi, taču, pamanot izmaiņas, nevajadzētu pašam izdarīt secinājumus un steigties uz aptieku pēc bezrecepšu medikamentiem. Ne cilvēks pats, ne arī aptiekārs, lai cik zinošs, neuzņemas atbildību par noteikto diagnozi, to var tikai ārsts, tāpēc pirmais solis, ja cilvēks ievēro savā organismā kādas neizskaidrojamas pārmaiņas, tomēr ir vizīte pie ārsta.

Raksts tapis sadarbībā ar klīniku Ķīniešu medicīna

 
Design by "Indesart"
Latvijas Reitingi