Контакты
+371 67–29–83–85
+371 26–02–69–58
Rīga, Brīvības iela 106
Galvassāpes prasa nopietnu attieksmi

Ilze ZONNE

„Pret galvassāpēm ar pienācīgu uzmanību izturas gan Rietumu, gan Austrumu mediķi,” stāsta klīnikas Ķīniešu medicīna akupunktūras ārsts Marks Oļeiņiks. „Galvassāpes ir viens no biežāk sastopamajiem slimību simptomiem – to savos darbos norāda arī Klauss K. Šnorenbergers, medicīnas doktors un profesors, pirmais vācu ārsts, kas specializējies ķīniešu medicīna un akupunktūrā. Viņa atziņas izmanto daudzi akupunktūras ārsti.” Kurš gan savu reizi nav cietis no galvassāpēm, bet, ja tās uznāk regulāri, nevajag visu laiku dzert tabletes. Ir tomēr jāsaņemas un jāiet pie ārsta, lai noskaidrotu, kas ir galvassāpju pamatā un varētu pareizi ārstēties.

 

Cēloņu daudzveidība

„Klasiskā Rietumu medicīna izšķir dažādus galvassāpju cēloņus,” saka M. Oļeiņiks, „to vidū ir galvas smadzeņu audzēji, smadzeņu abscesi, hematomas, smadzeņu apvalku kairinājums, akūts un hronisks meningīts, encefalīts, asinsizpūdumi, galvas traumas, infekcijas slimības, hipertoniskā slimība, galvas smadzeņu asinsvadu skleroze, acu slimības, piemēram, glaukoma; LOR problēmas – vidusauss iekaisums, deguna blakusdobumu iekaisums u.c., zobu un mutes dobuma problēmas, saindēšanās ar alkoholu, arsēnu, svinu, morfīniem, tvana gāzi; ginekoloģiskās slimības un citas. Atsevišķi jārunā par migrēnu, kurai raksturīgas vienpusējas stipras galvassāpes, ko pavada redzes traucējumi – plankumi vai spilgti punkti acu priekšā, pārlieka jutība pret skaņām un gaismu, dažādi gremošanas sistēmas simptomi – nelaba dūša, vemšana u.c. Par migrēnas cēloņiem ir daudz dažādu teoriju, pagaidām šis jautājums līdz galam nav izpētīts, bet zināms, ka no migrēnas cieš 5 – 10% cilvēku, visbiežāk – sievietes, bet pēc 50 gadu vecuma migrēnas simptomi var paši no sevis pazust. Zināms, ka migrēna bieži tiek dzimtā nodota no paaudzes paaudzē. Pastāv arī psihogēnās galvassāpes, ja ir neirozes, bailes utt. Izmeklējot pacientu, kurš sūdzas par galvassāpēm, jāsāk tieši ar cēloņa noteikšanu, veicot visus nepieciešamos izmeklējumus – ir vajadzīga pilnvērtīga klasiska izmeklēšana, vajadzības gadījumā veicot rentgena diagnostiku, ultraskaņas izmeklējumus, dažādas asinsvadu pārbaudes. Ja pacientam ir nopietni organiski traucējumi, tad tie attiecīgi jāārstē, citādi sekas var būt dramatiskas. Taču šodien diezgan bieži ir situācijas, kad galvassāpēm organiskus cēloņus neatrod, lai gan cilvēkam ir pārbaudīti galvas un kakla asinsvadi, mērīts asinsspiediens un veikti dažādi citi izmeklējumi. Šādā gadījumā, ja galvassāpes izraisa funkcionāli traucējumi, ir vērts skatīt situāciju no ķīniešu medicīnas viedokļa.”

 

Atjaunot un līdzsvarot enerģijas plūsmu

„Tradicionālā ķīniešu medicīna sāpju rašanos skaidro ar to, ka tiek bloķēta brīva ci enerģijas un asiņu plūsma, turklāt tiek arī traucēta enerģijas plūsmas harmoniska virzība, enerģija sāk plūst nepareizā virzienā un tad rodas sāpju sindromi,” stāsta ārsts. „Kustība tiek bloķēta vai traucēta, ja ir enerģijas deficīts vai hiperaktivitāte. Ja enerģijas ir par maz, plūsma apstājas gluži kā tvaika lokomotīve, kam kurtuvē beigušās ogles. Ja vērojama hiperaktivitāte, tas noved pie procesiem, kādus var novērot, piemēram, asinsspiediena paaugstināšanās gadījumā – mazie asinsvadi spazmējas un asinis tajos vairs neriņķo, tāpēc rodas sāpes. Vai arī var notikt enerģijas plūsmas dezorganizācija, piemēram, alkohola intoksikācijas gadījumā, kad enerģijas plūsma izmainās un tā vietā, lai virzītos uz leju, enerģija sāk virzīties uz augšu, tāpēc cilvēkam sāp galvas virspuse – tieši tur beidzas aknu meridiāns. Ķīniešu medicīna atkarībā no sāpju lokalizācijas izvērtē, kādi meridiāni šajā procesā ir iesaistīti. Piemēram, sāp kakla mugurējā daļa. Ir zināms, ka to šķērso urīnpūšļa meridiāns. Tas, protams, tūlīt nenozīmē, ka cilvēkam ir urīnpūšļa problēmas, bet tas liecina, ka attiecīgajā meridiānā kaut kas nav kārtībā, varbūt problēmas skar ādu, cīpslas u.c. Savukārt deniņi atbilst žultspūšļa meridiānam, tāpēc, piemēram, migrēna, kad sāpes sākas no deniņiem, ķīniešu skatījumā ir žultspūšļa problēma. Un patiešām – nav noslēpums, ka sievietēm bieži ir žultspūšļa problēmas. Ja sāpes ir attiecīgā meridiāna projekcijas zonā, ir pamats domāt, ka tas iesaistīts, un tad arī ārstēšanā nodarbojas tieši ar šo meridiānu. Atkarībā no sāpju dabas spriež arī par to, vai problēma ceļas no enerģijas deficīta vai no hiperaktivitātes. Piemēram, cilvēkiem, kuri ir novājināti un pārāk maz ēd, rodas galvassāpes no enerģijas deficīta. Ja ir deficīts vai hiperaktivitāte, tad skaidrs, ka deficīta gadījumā jāpanāk enerģijas pieplūdums, bet hiperaktivitātes gadījumā jāatbrīvojas no liekās enerģijas. To var izdarīt, piemēram, ar akupunktūras palīdzību. Ja galvassāpes patiešām ir tikai funkcionālas dabas, rezultāti ir ļoti labi. Ja sāpes ārstēšanai nepakļaujas, tad nosūtām cilvēku uz atkārtotiem izmeklējumiem – jāturpina diagnostika, līdz izdodas atklāt, kas ir galvassāpju pamatā, jo tas ir ļoti svarīgi.”

 

Ārstēt problēmu no saknes

„Lai izlemtu, kādā virzienā vērst ārstēšanu, ir nepieciešama pilnvērtīga funkcionālā diagnostika, kas ļauj noteikt dažādu orgānu funkcionālo aktivitāti. Tad būs iespējams ārstēt problēmu no pašas saknes, jo galvassāpes kā likums ir sekas kaut kam citam, tāpēc nodarboties ar tām kā izolētu problēmu nav mērķtiecīgi.,” uzsver M. Oļeiņiks. „Ja mums ir darīšana ar psihogēnām sāpēm, tad akupunktūra ir izmantojama kā ārstēšanas palīgmetode, bet pamatproblēma jāārstē psihiatram vai psihoterapeitam. Ķīniešu medicīna var labi palīdzēt arī ar savu skatījumu, jo, saistot psihi ar iekšējo orgānu stāvokli un izmeklējot cilvēku no šāda aspekta, var atrast slimības cēloni. Starp citu, Vācijas veselības apdrošinātāji, apkopojot plašu jaunāko datu klāstu par gadījumiem, kad apdrošināšanas sabiedrības maksājušas par ķīniešu medicīnas pakalpojumiem, atzīst, ka viens no šādiem gadījumiem ir tieši migrēna, kad adatu terapija daudziem pacientiem palīdz labāk nekā medikamenti.”

medijunams

 
Design by "Indesart"
Latvijas Reitingi