Atšķirībā no Rietumu medicīnas standarta shēmas, kur paredzēts vispirms iztaujāt pacientu par viņa sūdzībām, tradicionālajā Ķīnas medicīnā iztaujāšanai ierādīta pēdējā vieta. Apskate, iztaustīšana, audioolfaktorā izmeklēšana — ar šīm metodēm pacienta izmeklēšanu sāk ķīniešu ārsts.
Īpaša vieta ir ierādīta diagnozes noteikšanai pēc pulsa un mēles izskata. Uz mēles ir labi saskatāmas viscerotopijas zonas, citiem vārdiem sakot, Ķīnas medicīnas priekšstatos katra mēles daļa parāda atbilstošā iekšējā orgāna veselības stāvokli. No tā var secināt, ka mēles tīrīšana ar jebkuriem līdzekļiem ir bezjēdzīga nodarbošanās, jo nogulsnes, kas atrodas uz mēles, galvenokārt ir iekšējo orgānu darbības rezultāts, un neilgi pēc tīrīšanas tās atjaunosies.
Pulsa viļņu skaitīšana uz pacienta plaukstas locītavas ir Rietumu medicīnai raksturīgā izmeklēšana, bet tā bieži nav pietiekami informatīva, jo galvenā nozīme ir pacienta organisma stāvoklim. Cilvēkam, kurš tikko ir skrējis, pulss būs paātrināts, taču tas nenozīmēs, ka cilvēks ir slims.
Tradicionālajā Ķīnas medicīnā pulsu izmeklē pēc dažādām pazīmēm, trijos dažādos punktos uz abām rokām. Tas ir saistīts ar priekšstatu par normālu vai patoloģisku pulsa darbību, kurš atrodas noteiktā vietā un atbilst konkrētajam iekšējam orgānam. Interesanti, ka sievietēm un vīriešiem aknu un aizkuņģa dziedzera pulss atrodas uz dažādām rokām, turklāt vīrišķais ir kreisās rokas pulss, atšķirībā no labās rokas, labās puses – sievišķās.
Meridionālā datordiagnostika
Līdzās šīm klasiskajām diagnostikas metodēm klīnikā “Ķīnas medicīna” tiek plaši izmantota meridionālā datordiagnostika, kura palīdz precizēt izmeklēšanas datus. Šīs diagnostikas pamatā ir orgānu un meridiānu funkcionālā stāvokļa salīdzināšana ar bioloģiski aktīvo punktu (akupunktūras punktu) spēju vadīt elektrību. Pirmo reizi šo metodi divdesmitā gadsimta piecdesmitajos gados radīja un izmantoja vācu zinātnieks R. Folls (Р. Фолл).
Saglabājot rādījumu mērīšanas metodes pamatus, pēc datortehnoloģiju ieviešanas šī metode ir attīstījusies, līdz ar to mērījumu precizitāte ir uzlabojusies, turklāt izmeklēšanas rezultāti ir kļuvuši saprotami pacientiem.
Izmeklēšanas pamatā ir mērījumu veikšana 80 punktos uz pacienta roku un kāju pirkstiem, tādējādi ļaujot novērtēt ne vien cilvēka organisma stāvokli kopumā, bet arī detalizēti raksturot orgānu un sistēmu funkcionālo stāvokli, gan limfātiskās sistēmas, plaušu, resnās zarnas, asinsvadu stāvokli, gan locītavu, tauku apmaiņas, žultspūšļa, nieru un urīnpūšļa stāvokli.
Diagnostikas iespējas:
-
organisma funkcionālā stāvokļa novērtēšana, lai noteiktu “vājās” vietas. Raugoties no tradicionālās Ķīnas medicīnas viedokļa, vispirms rodas funkcionālās izmaiņas, kuru koriģēšana ir nesalīdzināmi vieglāka, nekā tad, ja izmaiņas jau ir notikušas orgānu audos, kas redzamas kā izmaiņas izmeklējumos, kas veikti ar aparatūru (analīzēs, rentgenogrammās u. tml.);
-
organisma funkcionālā stāvokļa novērtēšana, lai noteiktu slimības “sakni”, ja radušās noteiktas slimības un to simptomi — galvassāpes, liekais svars.
-
organisma funkcionālā stāvokļa novērtēšana, lai piemērotu individuālu terapiju katram pacientam.
Klīnikā „Ķīniešu medicīna” meridionālās kompjūterdiagnostikas veikšanai tiek izmantots aparātu komplekss ARM – PERESVET , kuru izgatavo viens no vadošajiem šādas produkcijas ražotājiem.
Saskaņā ar līgumu Nr. 25 – 11 , kas noslēgts starp klīniku „Ķīniešu medicīna” un ZMC „PERESVET”, ir izveidots apmācības centrs darbam ar meridionālās kompjūterdiagnostikas aparātu kompleksu ARM – PERESVET.
Šeit var izlasīt sīkāku informāciju kā par pašu kompleksu, tā arī par apmācības iespējām darbam ar to.