Muguras sāpēm var būt visdažādākā izcelsme, tās var būt dažādos muguras rajonos, piekam mugurkaula slimības, kuras kā likums uzskata par šādu slimību avotu, var izpausties, piemēram, vienīgi kā sāpes kājās. Problēmas mugurkaula kakla daļā (spondilopātijas, osteohondroze u.c.) var nedot sāpju sindromu kakla zonā, bet izpausties kā pleca locītavas periartroze vai, piemēram, kā priekšējā trepjveida muskuļa sindroms, kas izpaudīsies kā pacienta sūdzības par sāpēm un mazkustīgumu pleca locītavā, vai arī par sāpēm krūšukurvja priekšpusē, ko var nepareizi diagnosticēt kā išēmisko sirds slimību. Tādējādi top skaidrs, ka pirmais uzdevums ir rūpīga diagnostika, kas ļauj izvēlēties pareizu sekojošo ārstēšanu.
Kā piemēru izskatīsim sāpes muguras jostas rajonā.
Par iemeslu sāpēm jostasvietā bez šaubām var būt visdažādākie traucējumi krūšu, jostas un krustu skriemeļos, kam ir akūts vai hronisks raksturs. Visizplatītākā vieta, kur notiek mugurkaula arhitektūras vienotības traucējumi ir starpskriemeļu diski starp 4. un 5.jostas un starp 5.jostas un 1.krustu skriemeļiem. Tas ir tāpēc, ka tieši šī mugurkaula vieta cilvēkam tiek pakļauta visstiprākajai spēka iedarbībai, kas saistīta ar vertikālo staigāšanu. Deģeneratīvas izmaiņas, osteofitu veidošanās, starpskriemeļu attāluma izmaiņas sakarā ar disku sablīvējumu un tam sekojošo saknīšu refleksu, starpskriemeļu diska trūce, osteoporoze, dažādi jaunveidojumi – lūk nedaudzas problēmas, kas var būt tieši mugurkaula jostas rajonā.
Diferencējot sāpes muguras jostas rajonā, nepieciešams ņemt vērā, ka tādas sāpes var rasties kā sekas zarnu trakta, aizkuņģa dziedzera, prostatas slimībām, kā sekas audzējiem, metastāzēm iegurņa rajonā, menstruācijām, grūtniecībai, miozītam utt.
Asas sāpes muguras jostas rajonā smaguma celšanas vai kādas nesagatavotas straujas kustības dēļ var kļūt par starpskriemeļu diska trūces veidošanās sekām, īpaši ja saites tajā vietā bija atslābinātas vai bojātas. Hroniska procesa gadījumā dotās izmaiņas notiek pakāpeniski, tāpat kā, piemēram, osteofitu augšana, ar hroniska sāpju sindroma formēšanos. Ar laiku kā vienā, tā otrā gadījumā, rodas saknīšu sindroms ar sēžas nerva sāpēm vienā vai abās kājās.
Ķīniešu tradicionālā medicīna sāpes muguras jostas rajonā traktē kā enerģijas kustības apstāšanos urīnpūšļa meridiānā, kura divi atzari iet gar mugurkaulu, kā arī Du –Mai meridiānā, kas iet no lejas uz augšu gar smailajiem skriemeļu izaugumiem. Par citiem iemesliem, īpaši hronisku ciešanu gadījumā, ķīniešu medicīna uzskata nieru tukšumu, asins sastrēguma sindromu, sastāvējies mitrs karstums urīnpūslī vai ārējā aukstuma sindroms savienojumā ar mitrumu vai vēju.
Ārstēšana ar ķīniešu medicīnas metodēm tiek veikta pamatojoties uz uzstādīto diagnozi un paredz kombinētu terapiju, kas iekļauj sevī adatu terapiju (akupunktūru), piededzināšanu, elektropunktūru, lāzerterapiju, aurikulopunktūru, masāžu, kā parasto(klasisko), tā arī guaša. Mājas apstākļos ieteicams izmantot ķīniešu zāļu spilvenu.
Minimālais ārstēšanās kurss – 10-12 reizes, tālāk individuāli.