Pie tādām pieskaitāmi garastāvokļa un emocionālie traucējumi, nemiers, fobijas (bailes), depresija, nomāktība, histērija. Visbiežāk no uzskaitītā sastopama spriedzes neiroze, kurai raksturīga iekšējā trauksme. Bailes tiek iedalītas tādās, kas saistītas ar situāciju, darbību vai objektu..
Bieži sastopami neirotiski traucējumi ir depresija. Tomēr svarīgi zināt, ka garastāvokļa maiņa un bēdīgas, skumjas sajūtas nebūt nav depresija.
No ķīniešu medicīnas viedokļa, kas pie ārējiem slimību izraisošiem faktoriem pieskaita arī patoloģiskas emocijas, neirožu rašanās iemeslu var traktē divējādi. No vienas puses ,patoloģiskās emocijas var bojāt iekšējos orgānus, izraisot tajos noturīgas izmaiņas, no otras puses izmaiņas iekšējos orgānos var formēt izteiktas emociju izmaiņas.
Kā piemēru aplūkosim depresiju. Tā kā ķīniešu medicīnā skumjas ir normālas emocijas, kas saistītas ar plaušām, tad kļūst skaidrs, ka pie plaušu enerģijas vājuma var izveidoties patoloģiskas emocijas – melanholija, kas klātesot traumējošai situācijai var izraisīt depresiju. Tāda pati situācija iespējama pie sirds enerģijas apspiešanas, jo tad zudīs normālās sirds emocijas – optimisms. Sastrēgums aknās var izsaukt gremošanas sistēmas otrreizējo vājumu, kas novedīs pie depresijas kā sekas nepietiekamai dažādu orgānu (sirds, plaušas) barošanai, kā sekas nepietiekamai smadzeņu barošanai.
Pamatojoties uz iepriekšminēto kļūst skaidra ķīniešu medicīnas pieeja neirotisku stāvokļu ārstēšanā. Atkarībā no psihoemocionālām un (vai) orgānu izmaiņām, tiek veikta atbilstoša korektējoša, ar konkrētu sindromu saistīta terapija, izmantoti tiek dažādi līdzekļi – adatu terapija (akupunktūra), piededzināšana, aurikulopunktūra, masāža, homeopātiskie un fitopreparāti, ķīniešu zāļu spilvens.